WYMIANA Z USA YOUNG LIFE „AMICUS”

amicus-logo

ROCZNA WYMIANA MIĘDZYNARODOWA AMICUS

 Chcesz …

 • poznać nowych przyjaciół,
 • poszerzyć swoje horyzonty,
 • otworzyć się na inne zwyczaje i tradycje,
 • być kimś więcej niż tylko gościem i postronnym obserwatorem w obcym kraju,
 • wrócić do Polski dojrzalszym i gotowym na wielkie wyzwania?

Ta podróż może być właśnie dla Ciebie. Przekonaj się…

foto_041

OPIEKUNOWIE WYMIANY

Kontakt z opiekunami wymiany w Polsce (Poznań):

Joanna Jarzyna, Dominik Fąferek – Area Directors w Young Life Poznań, e-mail: poznan@younglife.org

Agata Grzegorzewicz – koordynator programu Amicus w Polsce, e-mail: agrzegorzewicz@younglife.org

O PROGRAMIE

Czym jest Amicus?

Amicus to po łacinie przyjaciel. Nieprzypadkowo słowo to znalazło się w nazwie programu wymiany międzynarodowej, który od 30 lat służy rozwojowi młodzieży i budowaniu pomostów między kulturami. Spędzając rok u rodziny amerykańskiej, uczestnicy programu uczą się, poznają inny kraj i jego kulturę oraz nawiązują przyjaźnie, które nierzadko przetrwają całe lata!

Amicus stanowi gałąź Young Life – organizacji chrześcijańskiej czynnie działającej w 700 miejscach w Stanach Zjednoczonych i ponad 50 krajach na świecie. Young Life skupia 3000 osób w ramach wykwalifikowanego personelu i 18000 wyszkolonych wolontariuszy. Jako organizacja non-profit, jest wspierany i finansowany dzięki wysiłkom wolontariuszy i związanych  z organizacją rodzin.

Film promocyjny

Akredytacje

Program wymiany międzynarodowej Amicus International Student Exchange jest akredytowany przez C.S.I.E.T (Council on Standards for International Educational Travel) i uzyskał najwyższą ocenę w kategorii organizacji wymian międzynarodowych.

410_flag-blue-untag

PRZEBIEG WYMIANY

PRZEBIEG WYMIANY

Kto może wziąć udział w wymianie

Wymiana międzynarodowa Amicus przeznaczona jest dla uczniów w wieku 15-18 lat. Program obejmuje 10-cio miesięczny pobyt u amerykańskiej rodziny goszczącej oraz uczęszczanie do lokalnego liceum.

Przygotowanie

Reprezentant Amicusa w Polsce i absolwenci programu służą pomocą w przygotowaniach na wielką przygodę. Na spotkaniach przygotowawczych, z których pierwsze odbywa się już we wrześniu, przyszli uczestnicy wymiany i ich rodzice dowiedzą się, czego mogą się spodziewać po wymianie w USA i jak sprawić, by rok pobytu w Stanach Zjednoczonych był jednym z najciekawszych doświadczeń w ich życiu. Przyszłych uczestników wymiany uczy się, jak odkrywać obcą kulturę i jak radzić sobie z trudnościami, z którymi przyjdzie im się zmierzyć.

 Rodziny goszczące

Wyszkoleni i doświadczeni reprezentanci Amicusa w USA dobierają rodzinę goszczącą na podstawie informacji podanych przez ucznia i jego rodzinę w formularzu zgłoszeniowym. W oparciu o znajomość rodziny goszczącej, lokalni reprezentanci Amicusa starają się dobrać najodpowiedniejszą rodzinę dla każdego ucznia. Polegamy wyłącznie na sprawdzonych, troskliwych rodzinach goszczących o bardzo dobrych referencjach. Nie szukamy rodzin przez ogłoszenia. Rodziny amerykańskie nie otrzymują żadnej rekompensaty finansowej za poniesione przez nie koszty.

Opieka za oceanem

Program wymiany w USA rozpoczyna się w sierpniu i kończy w czerwcu następnego roku. Uczestnicy wymiany mieszkają u rodzin goszczących i uczęszczają do lokalnych liceów. Są pod opieką lokalnego reprezentanta Amicusa, który pomoże im w wypadku jakichkolwiek trudności. Nasi reprezentanci pracują jako wolontariusze. Praca dla dobra młodzieży jest po prostu ich pasją.

Powrót do domu

Po powrocie do domu, Amicus oferuje absolwentom programu spotkania w grupach, gdzie mogą dzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z rocznym pobytem w USA i powrotem do domu i rodzimej kultury. Ponadto, mogą oni zaangażować się w pomoc w przygotowaniu kolejnych uczestników programu Amicus bądź też w inne obszary aktywności – na przykład w wolontariat podczas letnich obozów Lighthouse inspirowanych obozami Young Life. Organizowane są także zjazdy absolwentów Amicusa.

zdjęcia z albumu Zuzanny Dorożalskiej – absolwentki Amicusa 2009/2010

REKOMENDACJE

REKOMENDACJE

Wyjazd z programem „Amicus” był dla mnie najlepszą przygodą w życiu i doświadczeniem, które nie ograniczało się tylko do nauki języka, ale również poznania amerykańskich zwyczajów, mentalności, narodowych potraw i szkolnych tradycji.  Bariera językowa zniechęca wiele osób do podjęcia decyzji o wymianie, ale warto zaryzykować i postawić  wszystko na jedną kartę. Jak mówi przysłowie „Traci tylko ten, który nic nie robi”, a nadrobienie zaległości jest możliwe przy ogromnym bilansie zysków. Dzięki rocznej wymianie poznałam wspaniałych ludzi: rodzinę goszczącą, która przez ten okres była dla mnie drugim domem oraz przyjaciół ze szkoły, dzięki którym doświadczyłam najbardziej zwariowanych i niesamowitych przeżyć. Czego mogę żałować? Chyba jedynie tego, że moja amerykańska przygoda minęła tak szybko i że Ameryka nie leży bliżej Polski. Warto pamiętać, że to co zobaczyłam i przeżyłam zostanie ze mną do końca życia i nikt lub nic mi tego nie odbierze. Dzięki programowi ” Amicus” świat stoi przed nami otworem.

Natalia Zagórska, absolwentka wymiany

KOSZTY

KOSZTY WYMIANY

Koszt wymiany na rok szkolny 2017/18 wynosi 8 300 USD (nie licząc opłaty wpisowej 100 USD, biletu lotniczego, kieszonkowego uczestnika ok. 200-250 USD miesięcznie i kosztu wydania wizy amerykańskiej – szczegóły poniżej).

Opłata ta obejmuje:

 • indywidualne umieszczenie uczestnika w rodzinie goszczącej,
 • koordynację umieszczenia uczestnika w liceum amerykańskim,
 • opłaty związane z uzyskaniem wizy J-1 (poza opłatą za wydanie wizy pobieraną od ambasady amerykańskiej)
 • spotkania przygotowujące w kraju i w Stanach Zjednoczonych,
 • mieszkanie i utrzymanie w starannie dobranej rodzinie goszczącej,
 • opiekę lokalnego reprezentanta programu podczas całego roku szkolnego,
 • wsparcie i pomoc w nagłych wypadkach profesjonalnego personelu w USA i w Europie,
 • opiekę dużej międzynarodowej organizacji młodzieżowej o trzydziestoletnim doświadczeniu w prowadzeniu wymiany międzynarodowej, z wolontariuszami w USA i w Europie,
 • pełne ubezpieczenie medyczne, o zakresie przekraczającym standard wyznaczony przez amerykański departament stanu,
 • oficjalny biuletyn informacyjny dla uczestnika,
 • wyjazd weekendowy z Young Life,
 • tygodniowy letni obóz Young Life,
 • końcową sesję i wycieczkę po Waszyngtonie DC,
 • zjazdy absolwentów po powrocie do kraju,
 • zaświadczenie o ukończeniu programu.

Opłata NIE obejmuje:

 • opłaty wpisowej wysokości 200 USD
 • kosztów podróży z kraju (którą każdy uczestnik organizuje i odbywa samodzielnie)
 • kieszonkowego dla uczestnika
 • kosztu wydania wizy J-1 przez ambasadę amerykańską

FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

NAJCZĘSTSZE PYTANIA

Czy po powrocie z wymiany możliwe jest kontynuowanie nauki w swojej dotychczasowej klasie?

W większości przypadków, ze względu na różnice programowe, rok nauki w szkole amerykańskiej nie jest automatycznie uznawany przez polskie szkoły. Jednak nawet w przypadku konieczności „powtarzania” klasy, nie jest to w żadnym razie czas stracony. Roczny pobyt w USA jest doskonałą okazją do nauki języka angielskiego w naturalnym środowisku kulturowym i do skorzystania z bogatej oferty edukacyjnej amerykańskiego szkolnictwa. Patrząc perspektywicznie, udział w wymianie może okazać się „kartą przetargową” w procesie rekrutacyjnym na renomowane uniwersytety i praktyki oraz zwiększyć Twoją atrakcyjność na rynku pracy. Potraktuj więc ten czas jako inwestycję we własny rozwój, zarówno intelektualny jak i społeczny i duchowy.

Czy Amicus organizuje także krótsze wymiany (na przykład 3 lub 6-miesięczne)?

Wymiana Amicus obejmuje pełen rok szkolny. Wychodzimy z założenia, że proces oswojenia się z obcym językiem, kulturą i środowiskiem wymaga czasu. Dopiero po okresie adaptacyjnym, który z reguły trwa kilka miesięcy, uczestnicy są w stanie swobodnie funkcjonować w amerykańskiej rodzinie i szkole i w pełni korzystać z dobrodziejstw programu.

Czy Amicus pośredniczy w szukaniu praktyk lub pracy (na przykład w charakterze au pair)?

Nie.

Jaka jest górna i dolna granica wieku dla uczestników wymiany?

Zgodnie z wytycznymi Departamentu Stanu USA dotyczącymi zasad wydawania wizy J-1, w momencie przyjazdu do Stanów Zjednoczonych, uczestnicy programu Amicus muszą mieścić się w przedziale wiekowym 15 -18,5 lat. Planowo, wymiana rozpoczyna się około tydzień przed pierwszym dniem roku szkolnego, którego termin może różnić się w zależności od harmonogramu danej szkoły.

Ile państw uczestniczy w wymianie Amicus?

Od początku funkcjonowania programu w 1980 r. roczny program wymiany Amicus zrealizowało ponad 1500 uczniów z 33 krajów.

Na jakich zasadach przydziela się rodziny goszczące?

Amicus przywiązuje bardzo dużą wagę do trafnego doboru rodziny goszczącej pod kątem indywidualnych potrzeb i zainteresowań każdego z uczestników.  Reprezentanci Amicusa w USA podejmują decyzje po wnikliwym przeanalizowaniu informacji zawartych w podaniu kandydata i po rozmowach z potencjalnymi rodzinami goszczącymi, a także nadzorują formalności związane z zapisami do lokalnego liceum.

Czy mogę wybrać konkretne miejsce w USA (miasto, stan etc.), w którym chciałbym mieszkać w trakcie wymiany?

Amicus nie oferuje możliwości wyboru lokalizacji. Zważywszy na fakt, że spędzisz prawie rok w początkowo obcym domu i środowisku, reprezentanci Amicusa koncentrują się na odpowiednim doborze otoczenia i szkoły pod kątem Twoich indywidualnych zainteresowań, potrzeb edukacyjnych i trybu życia. Wymarzony rok w Kalifornii mógłby okazać się koszmarem, gdyby miało się go spędzić w towarzystwie osób, z którymi nie można by znaleźć „wspólnego języka.”

W których stanach mieszkają rodziny goszczące?

Ostatnio uczestnicy wymiany byli goszczeni przez rodziny ze stanów Arkansas, Kalifornia, Kolorado, Illinois, Kansas, Maryland, Minnesota, Missouri, Nowy Jork, Karolina Północna, Oregon, Pensylwania, Tennessee, Teksas, Wirginia, Wirginia Zachodnia, Waszyngton i Wisconsin. Localizacje mogą zmieniać się z roku na rok.

Jakie są szanse na zakwalifikowanie się do programu?

Głównymi kryteriami w procesie wyboru kandydatów są: stopień znajomości języka angielskiego, osiągnięcia szkolne, dojrzałość, elastyczność, otwartość na inne kultury i umiejętności adaptacyjne. Staramy się uzyskać jak najpełniejszy obraz kandydata, aby ocenić, czy będzie w stanie zmierzyć się z wyzwaniami emocjonalnymi i edukacyjnymi, jakie niosą za sobą roczna rozłąka z rodziną i przyjaciółmi w Polsce, i nauka w amerykańskiej szkole.

Jakie są dodatkowe koszty związane z wymianą?
Poza opłatą za udział w programie (patrz: Koszty) , uczestnik pokrywa koszt biletów lotniczych tam i z powrotem do kraju, a także swoje dodatkowe wydatki w trakcie pobytu w USA. Zalecamy przeznaczenie około 150-200 $ miesięcznie na “kieszonkowe” uczestnika.

Start typing and press Enter to search